Dánská policie zničila automní centrum Ungdomshuset

V Kodani sa začali demolačné práce na spornom dome

(SITA, Bleskovky.sk, 5. března 2007, 10:15)

KODAŇ – Pracovníci demolačnej firmy začali v pondelok v centre Kodane rúcať sporné mládežnícke stredisko, ktoré bolo dôvodom nedávnych pouličných nepokojov v dánskej metropole. Televízna stanica TV2 odvysielala zábery, na ktorých búracia guľa začala strhávať pografitované steny murovaného domu, z ktorého vo štvrtok dánska polícia násilím vysídlila všetkých obyvateľov.

V Kodani začalo bourání sporného domu

(ČTK, ČT24.cz, 5. března 2007, 19:37)

Kodaň – Za silné policejní asistence začala dnes v dánském hlavním městě Kodani demolice bývalého centra alternativní mládeže ve čtvrti Nörrebro, které zároveň fungovalo jako squat. Proti vyklizení domu na místě i v Oslu před dánským velvyslanectvím protestovalo několik desítek osob, proti nimž norská policie použila slzný plyn. Při podobných protestech v uplynulých dnech bylo zraněno přinejmenším 25 lidí. Na 650 osob, z nich celá řada ze zahraničí, bylo zadrženo a přes dvě stě jich skončilo ve vyšetřovací vazbě

Dány vyděsil násilný protest squaterů

(Jiří Sládek, iHNed.cz, 6. března 2007)

Tolik zničených aut lidé v Kodani dlouho neviděli. Čtvrtou noc trvající násilí, při kterém létaly vzduchem kamení a zápalné lahve, jim vzalo část víry v jejich blahobytný stát, který obdivuje zbytek Evropy. Hodně lidí poděsil hlavně násilný charakter posledních protestů v etnicky pestré čtvrti Nörrebo. "Dánové jsou hodně tolerantní, tentokrát ale se zásahem policie většinou souhlasí," říká Češka Kateřina Deniová, která žije v Kodani dvacet let. Nepříznivý obraz mladých demonstrantů podle ní prohloubily záběry vypáleného gymnázia, které napadli demonstranti o víkendu. Dánové sledovali ředitele školy, jak vypočítává spálené učebnice či nové počítače. "Squateři přitom dostali nabídku na dva náhradní větší domy, nikdo tedy nechápe, zač bojují," uvedla Deniová v telefonickém rozhovoru.

domů