VENEZUELA

Prezident Chávez oznamuje nová chystaná znárodnění a příslušnou reformu ústavy

Dne 13. ledna představil prezident Chávez parlamentu svou novou vládu. Při té příležitosti prohlásil, že jejím cílem je, aby stát kontroloval všechny energetické zdroje, tedy naftu, elektřinu i plyn. Řekl, že už při schvalování ústavy v r. 1999 zdůraznil veřejný charakter koncernu PDVSA, který těží 70% ropného bohatství země.

K tomu je ale nutno připomenout, že teprve nařízení z listopadu 2002 dalo tento znárodněný podnik pod dohled ministerstva dolů a energie. Ve skutečnosti se PDVSA až do té doby vymykal vládní kontrole, vedení podniku se chovalo jako stát ve státě - tj. ve skutečnosti jednalo v přímé dohodě s multinacionálami z USA. Je třeba vědět, že 70% zisku PDVSA bylo až do roku 2002 investováno v USA. Právě proto vyvolalo rozhodnutí z listopadu 2002 o přímé vládní kontrole tzv. lock-out, zastavení práce podniku z nařízení ředitelství, které na celé měsíce ochromilo provoz a které nakonec utrpělo porážku díky mobilizaci pracujících. Právě v průběhu této kampaně se tvořily základy nových odborů, Národního svazu pracujících (UNT), které jsou dnes většinové.

Ve svém projevu v parlamentě Chávez také oznámil reformu ústavy tak, aby v ní bylo výslovně ustanoveno, že plyn a elektřina jsou znárodněné a tím aby chystaná znárodnění dostala ústavní ráz.

Prezident Chávez také prohlásil, že cizí podniky, které využily opatření podniknutých v roce 1994 za předchozího prezidenta Cáldery a zaměřených na podporu rychlého otvírání nových nalezišť na Orinoku, budou muset uzavřít partnerské dohody se znárodněným PDVSA, tj. vytvořit smíšené společnosti, v nichž PDVSA bude majoritní. Jedná se konkrétně o British Petroleum, Exxon-Mobil, Chevron-Texaco, Total a Repsol.

Všechna tato ohlášená opatření svědčí o tom, že v zemi existuje extrémní sociální polarizace a ukazují hloubku revolučního procesu. Důkazem toho byly i volby v prosinci 2006, které se skončily velkým vítězstvím prezidenta Cháveze a jeho stoupenců, kteří získali 63% hlasů.

Andreu Camps

domů