FRANCIE

Dopis všem starostům départementu Côte-d’Or

Milí kolegové,

jak všichni víte, v každé obci pociťujeme důsledky diktátu Bruselu: úpadek veřejných služeb. Peticí se 4 tisíci podpisů z départementu Côte-d’Or se bráníme zrušení všeobecné nemocnice v Dijonu, neboť víme, že spekulace s pozemky, která se za tímto rozhodnutím skrývá, povede k dalšímu snížení počtu zdravotnického personálu a počtu nemocničních lůžek. Ohrožena je však i velká nemocnice Tonnerre. Z nemocnice Montbard-Châtillon zbyla jen porodnice, a i to jen načas, a celý ústav snad bude přebudován na domov pro důchodce. Brzy mezi Auxerre a Dijonem nebude žádné zdravotnické zařízení.

Říká se nám, že nová opatření, která mají být zavedena od roku 2012, přinesou úspory - ale pro koho? Určitě ne pro pacienty, kterým bude cesta do nejbližšího zdravotnického zařízení trvat v zimě víc než hodinu. Úspory budou na jejich úkor. A až se do nemocnice dostanou, nejspíš je pošlou zpátky, aby se léčili draze a neúčinně doma. Právě tuto tvrdou realitu vystihuje Gérard Schivardi: “V době uzavření Maastrichtské smlouvy bylo ve Francii 540 tisíc nemocničních lůžek a od té doby jich bylo 180 tisíc zrušeno.Tehdy bylo 1.300 porodnic, z nich bylo zrušeno již 680.” Požadujeme znovuotevření porodnice v Avalonu, neboť její zrušení způsobilo, že v kantonu Saulieu mají budoucí matky do nejbližší porodnice 60 km po špatných cestách.

Požadujeme obnovení zrušených poštovních kanceláří v našich obcích. Představitel pošty, s nímž jsme právě mluvili, nám odpověděl: “Já za to nemohu, to je politika, to nařizují direktivy z Bruselu.” Nuže, pojďme zrušit tyto direktivy!

Odmítáme financovat soukromé školy, přestože nám to nařizuje článek 89 [nového] zákona o decentralizaci, když zároveň jsme nuceni rušit třídy ve veřejných školách a celé veřejné školy v našich obcích ve jménu “paktu stability” nadiktovaného z Bruselu.

Odmítáme bruselské direktivy, které jsou příčinou toho, že dnes už nemůže rodina žít z výtěžku malého hospodářství, jako to bylo možné ještě v minulé generaci. Naše děti musejí odcházet do měst, a tam na ně čekají jen nepevné pracovní poměry a chudoba. Továrna Thompson v Genlis má být podle rozhodnutí ředitelství trustu uzavřena, což vyhovuje Evropské unii, která podporuje delokalizace. Po zavření továren v Seurre, Auxonne a Beaune se náš département stane úhorem bez průmyslu, tak jako se to už stalo v départementu Ardennes.

Lidem se říká, aby šli znovu vydělávat na venkov, ale tam brzy nebude vůbec nikdo, kdo by je mohl do práce přijmout. Ceny nemovitostí v našich kantonech za posledních pět let stouply dvakrát. Mladí lidé, kteří jsou odsouzeni k nepevným pracovním poměrům, nebudou mít dost prostředků, aby mohli bydlet na venkově, ale nebudou moci získat ani byt ve městě, protože se ruší byty se sociálním nájmeným.

A právě o těchto věcech by se mělo hovořit v kampani před prezidentskými volbami. Gérard Schivardi pociťuje, jak velice malá možnost dát o sobě vědět se nám poskytuje. Ale my přece představujeme největší díl z celkového počtu obcí v celé Francii. Omezují nám naše pravomoci a zvyšují naše náklady. Gérard Schivardi se musí stát naším mluvčím. Hromadíme všechny své stížnosti a předložíme je jemu, a vás vybízíme, abyste udělali totéž. Uplatní je ve své prezidentské kampani.

Vytvořme společně départementální výbor pro podporu jeho kandidatury. Pište nám, odpovězte nám.

Podepsáno: Sonia Perrier, starostka obce Saint-Andeux; Georges Gouot, starosta obce Asnières-en-Montagne.

domů