Na úvod k souboru materiálů o Mexiku

Amerika, celý kontinent od severu k jihu

Venezuelští pracující, mládež a lidové vrstvy už potřetí masově volili prezidenta Chaveze. Tváří v tvář Bushovým otevřeným výzvám, urážkám a výhrůžkám tím vyjádřili svou vůli sami rozhodovat o svém osudu. Venezuelské prezidentské volby jsou nepochybně jen jednou součástí širokého hnutí, které se dnes zdvihá po celém americkém kontinentě, kde národy jeden za druhým využívají každou možnost, jak dát najevo touhu po svobodě.

Hnutí pracujících a lidových vrstev Mexika se zdvihá na odpor proti prezidentovi “zvolenému” americkou ambasádou za pomoci organizovaného volebního podvodu. Statisíce lidí znovu zaplavily Zocalo, hlavní náměstí města Mexika, aby odmítly prezidenta “zvoleného” volební fraškou. Aby vůbec mohl uskutečnit své formální uvedení v úřad, musel se vloudit do prezidentského paláce tajným vchodem a zkrátit ceremonii na několik málo minut.

Hnutí ekvádorského lidu právě zvolilo za prezidenta republiky kandidáta, který je pro Washington zvířetem určeným na odstřel, protože měl odvahu vyhlásit svůj úmysl, že roztrhá smlouvu o volném obchodě, uzavře americkou vojenskou základnu na území Ekvádoru a potvrdí zrušení staré smlouvy uzavřené s americkou naftovou společností OXI. [...]

Bezpodmínečná podpora hnutí na obranu práv pracujících a za svrchovanost národních států je základem politiky aktivistů a organizací, které se hlásí k Mezinárodní dohodě pracujících.

(Komentář listu Informations ouvrières k souboru aktuálních informací z Latinské Ameriky. Autorem je latinsko-americký komentátor listu Jean-Pierre Raffi.)

domů