FRANCIE: BITVA O CPE

Leták Strany pracujících z 18. března (výtah)

Třikrát za sebou, a vždy ve větším počtu, lid stávkou a manifestacemi dal najevo svou vůli:

NE zotročování mládeže

NE destrukci našich práv pod diktátem Evropské unie

Okamžité odvolání CPE !

Co jiného tedy ještě zbývá než generální stávka, teď hned a okamžitě, abychom je donutili odstoupit! Toto volání jde celou zemí a je stále silnější:

►”Velká většina mládeže manifestovala 16. března za odvolání CPE, proti stálému rozšiřování flexibility, za svou budoucnost. Mají pravdu. CPE je útok proti zákoníku práce, proti našim statutům. Jsou ohroženy všechny sociální vymoženosti, zavírají se nemocnice, snižuje se počet tříd ve školách. Jsme toho názoru, že k tomu, abychom je donutili k ústupu, je nutná generální stávka ve všech rezortech.” (Devět učitelů z jedné školy v 19. arrondissementu Paříže.)

► “Nemůžeme akceptovat, že vláda odmítá odpovědět na znovu masově vyjádřený požadavek: stáhnout CPE. Jde o budoucnost všech nás, o budoucnost všech sociálních záruk, budoucnost veřejného školství ohroženého privatizací. Tváří v tvář neústupnosti vlády nevidíme jiné řešení než výzvu odborových ústředen ke generální stávce ve všech odvětvích až do prosazení požadavků stávkujících.” (35 učitelů a zaměstnanců lycea Jeana Monneta v Crépy-en-Valois.)

► “Je ohrožena budoucnost naší mládeže. Nevykonáváme svoje povolání na to, aby byli potom naši žáci odsouzeni k sociální nejistotě. Tento útok je spojen s odstraňováním našich vymožeností. Všichni společně můžeme vládu donutit k ústupu. Jestli ani dnes večer neustoupí, jsme připraveni odpovědět na jednotnou výzvu odborových ústředen ke generální stávce ve všech rezortech za stažení CPE.” (Přijato na odborovém shromáždění učitelů v St.-Denis 18. března.)

Mají pravdu ti, kdo prohlásili: o odstraňování sociálních vymožeností se nevyjednává.

Mládež se pozdvihla, je tu. Všichni, kdo mají na srdci osud mládeže a všeho lidu, žádají jediné:

OKAMŽITÉ STAŽENÍ CPE !

OKAMŽITÁ GENERÁLNÍ STÁVKA VE VŠECH REZORTECH !


Leták PT z 26. marca

[...] Všetci to poznajú: ohromné hnutie za stiahnutie CPE, ktoré silnie týždeň od týždňa, si neželá násilie, odmieta násilie. Pracujúci a mládež manifestovali po stotisíckach a miliónoch. Aká je iná odpoveď na ich mobilizáciu než vyzvať na generálny štrajk s ich vyjadrenými požiadavkami? Túto otázku kladieme všetkým, a na prvom mieste tým, ktorí vykonávajú svoj mandát.

Na všetkých stranách stúpa neistota zoči-voči vláde, ktorá sa usiluje (a napokon to ani neskrýva) rozložiť hnutie a zaviesť ho do beznádeje.

Nie je teda možné dať 28. marca poslednú výstrahu? Je možné nedať pozitívnu odpoveď na otázku, ktorá bola položená? Je možné odkladať generálny štrajk za stiahnutie projektu CPE a uspokojenie predložených požiadaviek pracujúcich?

domů